Gorące morza, wysokie góry...

...oraz ślady dawnego oceanu w zabytkach Poznania
  • Dowiedz się, jak wyglądało terytorium Polski w dalekiej przeszłości geologicznej – 160, 260, 325, a nawet 420 milionów lat temu!
  • Cofnij się w czasie do czasów, gdy na terenie naszego kraju znajdowało się gorące, płytkie morze.
  • Zobacz, jak na miejscu tego morza pojawiły się góry i dymiące wulkany.
  • Dowiedz się, w jaki sposób te pradawne góry zniknęły z krajobrazu, a na ich miejscu ponownie pojawiło się morze zalewające niemal całe terytorium Polski.

Śladów tej niesamowitej historii poszukują geolodzy. Może je jednak znaleźć każdy z nas.

Nowa wystawa w Pracowni Muzeum Ziemi UAM

In English

W trzynastu gablotach zaprezentowano kluczowe epizody z przeszłości geologicznej Polski i Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski. Wystawa to także ponad 200 okazów minerałów, skał i skamieniałości, dokumentujących wszystkie przedstawione wydarzenia.

Uzupełnieniem ekspozycji jest propozycja wycieczki po najbardziej znanych zabytkach Poznania. Podczas spaceru można obejrzeć piękne kamienie dekoracyjne wykorzystane w zabytkach w celach ozdobnych, poszukać znajdujących się w nich licznych skamieniałości, a także dowiedzieć się, jak powstały te skały i co mówią nam one o najdalszej przeszłości naszego kraju.

Wystawa jest częścią projektu popularyzującego wiedzę o przeszłości geologicznej Polski, wykorzystującego skamieniałości widoczne w kamieniu dekoracyjnym w zabytkach Poznania.

Ilustracje prezentowane na wystawie zostały przygotowane przez Edytę Felcyn, Jakuba Kowalskiego i Szymona Górnickiego.

Wszystkie materiały opracowane w ramach projektu, znajdujące się na tej stronie, są dostępne na licencji Creative Commons z uznaniem autorstwa.

Wystawę można oglądać w Pracowni Muzeum UAM w Poznaniu

Zobacz szczegółowe informacje o godzinach otwarcia muzeum

Przewodniki po wystawie

Historia geologiczna Polski (folder)

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami i siedmioma morzami? Tak mogłaby zaczynać się baśń. Ale nasz świat bywa czasami bardziej zaskakujący i niesamowity niż najpiękniejsze bajki. Ziemia zmienia się nieustannie. Gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie, to na terenie naszego kraju zobaczylibyśmy zupełnie nieznany nam krajobraz, a klimat byłby dla nas równie ogromnym zaskoczeniem.

Skamieniałości w zabytkach Poznania (ulotka)

Ulotka jest skróconym przewodnikiem po trasie wycieczkowej po zabytkach Poznania. Podczas wycieczki można obejrzeć skały i skamieniałości dokumentujące setki milionów lat historii Ziemi.

Geologiczna wycieczka po zabytkach Poznania (folder)

Zwiedzanie zabytków polskich miast, w tym Poznania, to świetna lekcja historii. Ale te same zabytki mówią nam dużo także o czasach o wiele wcześniejszych, jeszcze przed pojawieniem się człowieka. Wszystkie budowle są wprawdzie dziełem rąk ludzkich, ale do ich wybudowania potrzebny był kamień – zarówno surowiec budowlany, jak i dekoracyjny. Kamień ten powstał przed milionami lat, gdy Europa nie istniała albo wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie.

Historia geologiczna Polski (ulotka)

Maksymalnie skrócony i skondensowany przewodnik po geologicznych dziejach Polski, o których mówią nam skały i skamieniałości znajdujące się w zabytkach Poznania.

Dla posiadaczy urządzeń mobilnych

Na wystawie znajdują się kody QR, które kierują do stron internetowych zawierających dodatkowe informacje dotyczące eksponatów oraz wydarzeń z przeszłości geologicznej przedstawianej w Muzeum.

Lokalizacje najciekawszych zabytków Poznania, w których można oglądać skamieniałości, znajdują się w pliku KML. Obecnie w pliku zamieszczone są dane 11 obiektów.

Posiadacze urządzeń z systemami Android oraz iOS mogą zainstalować aplikację rzeczywistości rozszerzonej Wikitude, a następnie wyszukać w niej i otworzyć wirtualny świat Skamieniałości w zabytkach Poznania. Znajdują się w nim dane wszystkich polecanych zabytków, te same, które zamieszczono w pliku KML.

Projekt finansowany ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej na podstawie umowy nr 36/UD/SKILLS/2014 o wykorzystanie Nagrody przyznanej w konkursie eNgage w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.