Liczne, drobne, często pofalowane warstewki (inaczej laminy) tworzące skały takie jak na zdjęciu powstają przez wytrącanie węglanu wapnia z wody morskiej w wyniku działalności życiowej sinic. Zachowane w skale stromatolity to skamieniałości – ślady życia sprzed milionów lat.

Stromatolity są zresztą najstarszymi skamieniałościami znajdowanymi na świecie. Znane są między innymi z Australii, gdzie mają nawet 3,5 miliarda lat. Okaz z fotografii, pochodzący z kolekcji naszego muzeum (wysokość zdjęcia: 17 cm) jest dużo młodszy, ale i tak tworzył się w eonie proterozoicznym i ma ponad miliard lat! Skała ta jest zatem pamiątką po życiu, które istniało na Ziemi setki milionów lat przed pojawieniem się pierwszych zwierząt.

W Polsce również spotykane są stromatolity. Są one jednak o wiele młodsze, pochodzą z er paleozoicznej i mezozoicznej, a zatem już z czasów, gdy najpierw w morzach, a potem na lądach królowały zwierzęta. Współcześnie stromatolity powstają stosunkowo rzadko, między innymi na wybrzeżach Australii.