Kalcyt – węglan wapnia – jest jednym z najpowszechniejszych minerałów. To główny budulec skał węglanowych chemicznych, obok dolomitu, gipsu oraz halitu. W większości tych skał tworzy mikroskopijne, niedostrzegalne gołym okiem kryształki. Może on jednak występować także w postaci potężnych żył, o grubościach liczonych nawet w metrach, zbudowanych z z kryształów o różnym kształcie (czyli tak zwanym pokroju) oraz zabarwieniu.

Żyły takie często przecinają skały zbudowane z węglanu wapnia, na przykład marmury i wapienie Dolnego Śląska oraz Gór Świętokrzyskich. Przykład szczotki zbudowanej z kryształów kalcytu, pochodzącej z Wojcieszowa w Górach Kaczawskich, zobaczyć można na fotografii. Okaz ten, znajdujący się w zbiorach naszego muzeum, ma około 12 centymetrów szerokości.

Kryształy kalcytu mogą mieć postać (pokrój) tabliczek, izometryczną (trzy główne osie kryształu są zbliżonej długości), igiełkową. Bardzo często mają kształt romboedrów. Barwy z reguły nie są wyrafinowane: białe, szare, kremowe. Jednak kalcyt może mieć również bardzo żywe, dekoracyjne zabarwienie – tak jak na przykład tak zwana różanka zelejowska z okolic Kielc, stosowana dawniej w roli ozdobnych wykładzin ściennych w reprezentacyjnych budynkach.