Tygrysie oko to jeden z najbardziej znanych kamieni ozdobnych. Swoją popularność zawdzięcza efektowi kociego oka, czyli obecności migocącego pasa przesuwającego się po okazie podczas jego obracania. Zjawisko to jest najlepiej widoczne na wypolerowanej powierzchni, jednak można je dostrzec także na surowych okazach, takich jak na zdjęciu.

Efekt kociego oka związany jest z obecnością wewnątrz tygrysiego oka licznych wrostków minerałów w kształcie igiełek, rozmieszczonych w przybliżeniu równolegle. Wśród minerałów tych najważniejszym jest krokidolit. Jego utleniona odmiana nadaje kamieniowi charakterystyczne, żółto-brązowe zabarwienie.

Wrostki krokidolitu oraz innych minerałów znajdują się w kwarcu. To dlatego okazy takie jak na zdjęciu nazywane są również kwarcowym tygrysim okiem. Kwarc jest najbardziej rozpowszechnionym minerałem skorupy ziemskiej. Większość jego ziaren i kryształów nie przyciąga wzroku, ale zdarzają się również odmiany mające status kamieni szlachetnych lub ozdobnych. W duecie z krokidolitem występuje przede wszystkim w RPA. Tygrysie oko znane jest też z Australii, Meksyku, Rosji i USA.