Wypełnione kryształami pustki w skałach – takie jak na zdjęciu – nazywane są potocznie geodami. To ogólne określenie nie obejmuje jednak całego zróżnicowania takich struktur.

Pustki, w których narastają kryształy minerałów (często kwarcu, tak jak w okazie widocznym na zdjęciu), pojawiają się głównie w skałach magmowych. Takie naturalne próżnie są pamiątkami po znajdujących się w nich niegdyś gazach pochodzących z magmy i lawy, czyli stopów skalnych o temperaturach liczonych w setkach stopni Celsjusza.

Takie próżnie mogą mieć zróżnicowany kształt. W zależności od niego geolodzy nadają im różne nazwy, na przykład:

    • pustki o owalnym zarysie z kryształami narastającymi do wewnątrz noszą nazwę geod,
    • pustki (szczeliny) o nieregularnym lub wydłużonym zarysie, również wypełnione przez kryształy narastające ku ich wnętrzu, noszą nazwę druz,
    • wielościenne próżnie znajdujące się pomiędzy rosnącymi w różnych kierunkach kryształami nazywane są z kolei miarolami.

Geody i druzy w wielu przypadkach wypełnione są ametystem: odmianą minerału kwarcu o fioletowym zabarwieniu. Okazy takie można znaleźć na Dolnym Śląsku. Poza Polską znane są zwłaszcza z Brazylii. Stamtąd pochodzi okaz ze zdjęcia, znajdujący się w naszym muzeum.