Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wymarłych zwierząt jest gigantyczny rekin – megalodon (a właściwie Carcharocles megalodon). Pojawił się on kilkanaście milionów lat temu, w morzach epoki mioceńskiej. Największe osobniki dorastały ponad 15 metrów długości, a ich zęby miały do 20 centymetrów!

Kilka takich zębów, w tym jeden o długości 7 centymetrów (na zdjęciu), znajduje się w kolekcji naszego muzeum. Dzięki nim megalodon – największa drapieżna ryba w historii – mógł z powodzeniem polować nawet na wieloryby. Obecnie najbliżej spokrewniony z nim rekin – żarłacz biały – ma ciało ponad dwa razy krótsze. Jego trójkątne zęby osiągają długość 5 cm, a więc są mniejsze od okazów z naszej kolekcji.

Wielkie rekiny epoki mioceńskiej żyły także na terenie Polski. Pływały one w morzu, które kilkanaście milionów lat temu znajdowało się na południe od obecnych Gór Świętokrzyskich i sięgało aż po Kraków. Z osadów tego morza znane są zęby megalodonów, w tym większe od prezentowanego tutaj na fotografii.