W Muzeum Ziemi UAM można zobaczyć okazy zbierane od końca XIX wieku. Niektóre z nich trafiły do różnych kolekcji ponad 100 lat przed powstaniem naszej placówki.

Na zdjęciu znajduje się etykietka jednego z „historycznych” okazów. To kryształ minerału z popularnej grupy skaleni – ortoklazu. Został on zebrany w Strzegomiu (Dolny Śląsk, powiat świdnicki), jeszcze gdy miasto to nosiło niemiecką nazwę Striegau, widoczną na fotografii. Z tamtych czasów pozostała jedna z etykietek znajdujących się na krysztale.

Okolice Strzegomia są zresztą znane z dużych kryształów skaleni oraz innych minerałów, w tym kwarcu. Występują one tam w obrębie wielkich ciał skalnych zbudowanych ze skał granitoidowych liczących ponad 300 milionów lat, a więc powstałych w okresie karbońskim. W pustkach tych skał oraz w wybiegających z nich żyłach kryształy osiągały spore rozmiary. Są one ozdobą wielu kolekcji, a w naszym muzeum znajduje się więcej takich właśnie okazów.