Gips jest minerałem stosunkowo pospolitym, miękkim (można go uszkodzić paznokciem), a przy tym wyróżnia się bogactwem zabarwień oraz postaci kryształów. W naszym muzeum mamy okazy bezbarwne, żółtawe, szare, czerwonawe, brunatne, a także zielone – jeden z nich widoczny jest na zdjęciu.

Okaz z fotografii to tak zwana szczotka krystaliczna, składająca się z wielu wydłużonych kryształów wyrastających z jednej powierzchni. Kryształy gipsu mogą mieć bardzo różną postać, nazywany przez geologów pokrojem: niekiedy mają kształt tabliczek, innym razem włókien oraz igieł. W wielu przypadkach zrastają się, niekiedy tworząc tak zwane jaskółcze ogony. Niektóre kryształy mają jeszcze bardziej fantazyjne kształty: jedna z odmian pojawiająca się w skałach Doliny Nidy nosi nazwę gipsu szablastego i w pełni zasługuje na to określenie.

Okazy takie jak na zdjęciu pochodzą z kopalni Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. W muzeum znajdują się czerwono-brunatne szczotki gipsowe, zabarwione żelazem, a także zielone, które swój oryginalny kolor zawdzięczają obecności miedzi.