Kolekcje

link-kolekcja-meteoryty

Zobacz unikalną kolekcję największych polskich meteorytów. Wszystkie te niesamowite okazy można obejrzeć w muzeum.


W muzeum można także obejrzeć efektowną kolekcję dolnośląskich agatów. Te efektowne kamienie półszlachetne zbudowane są z wielobarwnych, web koncentrycznych pasm, niekiedy z ukrytymi w centrum geodami zawierającymi pięknie wykształcone kryształy kwarcu. Występują w wielu miejscach na świecie, ale każde złoże ma swój niepowtarzalny charakter – polskie agaty nie stanowią wyjątku. Zobacz, jak wyglądają nasze rodzime skarby z Dolnego Śląska.


Piękne kryształy kwarcu (w tym kryształu górskiego i ametystu), gipsu, minerały z polskich kopalni miedzi… To wszystko i wiele więcej wystawiliśmy w Muzeum Ziemi.


Przykłady wykorzystania kamienia w budownictwie, architekturze oraz rzeźbie można obejrzeć nieopodal muzeum, w lapidarium zlokalizowanym obok budynku Instytutu Geologii UAM.


wystawa-slider-01

Wystawa czasowa Polska w przeszłości geologicznej: wysokie góry, gorące morza. W trzynastu gablotach zaprezentowano kluczowe epizody z przeszłości geologicznej Polski i Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski. Wystawa to także ponad 200 okazów minerałów, skał i skamieniałości, dokumentujących wszystkie przedstawione wydarzenia.